Kuchařka je rozdělená do 6 částí - předkrmy, polévky, saláty, hlavní jídla, dezerty a speciality. Po prvním prolistování jsem byla nadšená, fotky jsou krásné a přesně podle mého vkusu, jednoduché a opravdu mistrovsky provedené. Chtěla jsem uvařit skoro všechno, co v kuchařce je, potom jsem se ale blíže podívala na recepty a byla malinko zklamaná. Některé ingredience jsou podle mě zbytečně složitě zkombinované a některé těžko dostupné. Abych to uvedla na pravou míru, nejsem ten typ člověka, co odmítá uvařit podle receptu, jehož ingredience nesežene zrovna v prvním supermarketu, na druhou stranu mě osobně odpuzuje představa, jak po Praze sháním cejlonskou skořicovou kůru nebo neslazený sirup z granátových jablek, abych ho použila do jednoho receptu a tím to skončí.
Vyzkoušela jsem hned několik receptů, nejvíc mě ale oslovila plněná cuketa a sametová rajčatová polévka s tofu knedlíčky. Polévku jsem napoprvé uvařila přesně podle receptu a byla opravdu hodně trpká a na můj vkus málo dochucená. Napodruhé jsem si ji trošku přizpůsobila podle sebe a opravdu si pochutnala. Tofu knedlíčky jsem napoprvé připravila podle receptu a zcela prozřetelně do vroucí vody hodila na zkoušku jen jeden knedlíček, ne všechny. Knedlíček se úplně celý rozpadl, rozvařil a byl nepoživatelný, nechtěla jsem riskovat další knedlíčky a rozhodla jsem se tedy várku nevařit ve vodě, jak je napsáno v kuchařce, ale dala je péct do trouby na 210°C asi na 15 minut. Můžu říct, že výsledný efekt byl dokonalý. Ostřejší rajčatová polévka v kombinaci s tofu knedlíčkem a čerstvým pečivem je opravdu pro vegetariány labužníky jako dělaná.
Rozhodně se do budoucna ještě chystám na šalotky v portském víně, sýrovou polentu, fenyklový salát pikantní sýrový tart a na tofu obalené v kokosu.
Můj verdikt:
Kuchařku můžu doporučit i těm, kteří zrovna nejsou vegetariáni, a jen prostě hledají inspiraci na nová, lehká a módní jídla. Fotky jsou opravdu ukázkové, většina receptů je zdravých a netradičních, takže v mé kuchyni způsobila kuchařka příjemnou změnu a vnesla mnoho inspirace.
Cena: 399 Kč
Sametová rajská polévka s tofu knedlíčky se sýrem
Uvádím recept již pozměněný podle mě:
Ingredience:
2 plechovky drcených rajčat
zeleninový vývar - množství odměřte podle jedné plechovky
2 červené cibule
3 stroužky česneku
hrst hladkolisté petrželky
deci bílého vína
lžíce a půl třtinového cukru
Tofu knedlíčky:
200 g přírodního tofu
50 g sýra
1 vejce
25 g mouky
sůl, pepř, hladkolistá petrželka
Postup:
1. V hrnci na oleji opečeme cibuli a česnek, přihodíme hrst sekané hladkolisté petrželky a ještě minutu restujeme, přilijeme rajčata, vývar a bílé víno.
2. Směs necháme na mírnějším plamenu provařit asi 20 minut až půl hodinky. Na závěr polévku osladíme třtinovým cukrem, dochutíme solí a pepřem.
3. Tofu knedlíčky připravíme tak, že přírodní tofu protřeme přes síto (já jsem použila obyčejný cedník), určitě by ale postačilo tofu opravdu na jemno nastrouhat. Smícháme s najemno nastrouhaným sýrem, moukou, vejcem, solí, pepřem a nasekanou petrželkou. Vlhkýma rukama umačkáme kuličky, které pečeme v předehřáté troubě na 210°C asi 15 minut.
ty knedlíčky jsou lákavé!
OdpovědětVymazatTy knedlíčky jsou opravdu moc dobré!
VymazatVypadá perfektně, určitě vyzkouším. Cokoliv s rajčaty je pro mě jako spása, a jednoduchý recept do studentské kuchyně dělaný. Díky!
OdpovědětVymazatDo studentské kuchyně z vlastní zkušenosti mohu vřele doporučit. :)
VymazatTo vypadá uplně úžasně :) Nad touhle knížkou jsem stála asi 20 minut. Takže kvůli ingrediencím se mám spíš podívat po jiné? :)
OdpovědětVymazatSouhlasím s tím že hledat kvůli jednomu receptu půl roku ingredience je trochu blbost..
Některé ingredience se hůř shání, ale na druhou stranu nutno říct, že na nich recept nestojí, obejdete se většinou bez nich. Pro mě je to hlavně velká inspiraci bezmasých jídel, jde o to, co hledáte vy :)
VymazatZrovna zvažuji, jestli si mám tuhle kuchařku pořídit.. díky
OdpovědětVymazatZvažte, za mě skvělá inspirace!
Vymazat