středa 8. května 2013

Testuju: Chléb bez hnětení

Jasně, pan Cuketka s tímhle receptem na nehnětený a nekváskový chléb původem z New York Times přišel už před čtyřmi roky. V mezičase se zrodily celé skupiny lidí, ve kterých si navzájem předávají vypěstovaný kvásek, poskytují si rady a pečou doma chléb, takže tenhle recept pravděpodobně pro většinu z vás nebude novinkou. I přesto cítím potřebu podělit se o něj s těmi, kteří by měli o něj být ochuzeni, protože tenhle chleba je prostě takový malý zázrak téměř bez práce. Údajně ho zvládne každé šestileté dítě, takhle je to jednoduché! Dohromady asi 5 minut času, přesně 10 korun za suroviny, půl dne čekání a nakonec perfektní chléb, co stojí opravdu za to.


Před začátkem se určitě podívejte na úplně originální video New York Times.



Budete potřebovat:


3 hrnečky hladké mouky a mouka na podsypávání
1 a půl hrnečku vody
Asi půl lžičky sušeného droždí
1 a půl lžičky soli

Litinový hrnec nebo skleněnou kulatou zapékací mísu s pokličkou, ve které budete chleba péct


























Postup:


1. Do mísy nasypte mouku, droždí, sůl a hezky vše promíchejte, potom přilijte vodu a krouživým pohybem jedné ruky vypracujte lepkavou hmotu

2. Výsledný vlhký chuchvalec přikryjte potravinovou fólii a nechte klidu a teple, nejlépe asi ve 21°C (my máme doma necelých 20 a bylo to v pořádku) kynout 12 – 18 hodin - čím déle, tím větší oka se vám údajně mají v chlebu udělat, já doporučuju takovou zlatou střední cestu asi 14 hodin.

3. Poprašte si pracovní desku, seškrábněte na ní pomocí stěrky na těsto nakynutou hmotu, zaprašte moukou a hmotu roztáhněte na větší obdélník.

4. Placku přeložte jako obálku - všechny čtyři rohy do středu, nechte na vále odpočinout 15 minut.

5. Zkuste hmotu zformovat do tvaru koule (opravdu to nejde moc dobře) a dejte odpočinout na další dvě hodiny mezi dvě dobře pomoučněné utěrky, a to tou přeloženou stranou dolů.

6. Půl hodiny před koncem odpočinku si rozehřejte troubu na 230 st. a litináč dejte ohřát dovnitř, rychle těsto přesuňte do rozpáleného litinového hrnce (ničím nevymazaného), přiklopte pokličkou a dejte do trouby, zakryté pečte cca 30 minut.

7. Po odkrytí pečte cca 15–30 minut, dle požadované barvy kůrky (mně stačilo 15), nechte vychladnout.

33 komentářů:

  1. My už doma jiný nejíme :-) Je fakt moc dobrej :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Vypadá moc dobře a úžasně jednoduše. Jen mám problém, že nevím, v čem bych ho upekla. Mám jen nerezový hrnec s teflonovým vnitřkem a skleněnou pokličkou. Šlo by to i v něm?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak po krátkém prostudování komentářů na webu cuketky si myslím, že uspějete i s teflonem a skleněnou pokličkou :)

      Vymazat
    2. Pekla jsem ho i ve skleněné formě a šlo to výborně, hlavně je důležité mít dobře tu nádobu nahřátou, jinak chleba nedostanete ven :)

      Vymazat
    3. Tak v hrnci s teflonovým povrchem to šlo. Jen je moc velký a chleba z něj byl moc placatý. Musím najít jinou nádobu :-)

      Vymazat
    4. Myslíte, že bych uspěla i s remoskou?

      Vymazat
    5. Remoska určitě :) Jde to téměř v čemkoliv, jen si na těch teflonových přečtěte, do jaké teploty se mohou dávat do trouby, protože třeba moje je jen do 140. Ale už jsem pekla i ve skleněné nádobě, přiklopené druhou skleněnou, a vyšel krásně ;)

      Vymazat
  3. Je výborný! Já ho ještě sypu kmínem nebo lněným semínkem.

    OdpovědětVymazat
  4. Ahoj super recept. Jediný co mi vadí je hrnečkové odměřování ingrediencí..prosím..prosím... :)))

    OdpovědětVymazat
  5. zkousel nekdo tu upravenou verzi, viz https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4LaODcYSRXU#at=314 ? nechce se mi cekat do zitrka, asi zkusim ten...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Zkoušela jsem třetinu mouky nahradit jemně mletou žitnou,přidat lžičku octa, trošku více droždí a vynechat poslední dvouhodinové kynutí, které jsem nahradila jen 30 minutami než se nahřeje trouba. A chleba byl perfektní!Verzi z videa jsem nezkoušela.

      Vymazat
  6. Takze ja ji vyzkousela a dopadlo to skvele, vrele doporucuji strucnejsi verzi! Jdu na to podruhe... :)

    OdpovědětVymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  8. Dobrý den, mám dotaz: Když peču ve skleněné zapékací míse, má se vymazat, nebo se má nechat nevymazaná jako litináč? Děkuju

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, osobně se skleněnou mísou nemám zkušenost, ale tipla bych si, že vymazávat nemusíte. Hezký den.

      Vymazat
    2. Moc děkuju, opravdu to dopadlo dobře i bez vymazání. Chleba je výbornej! :)

      Vymazat
  9. Já jsem to včera zkoušela, ale těsto bylo hodně řídké, takže jsem ho vyhodila.Kde jsem udělala chybu? Připadá mi, že na tom videu tam dávají jen 1 hrnek vody, ale v receptu je 1 a 1/2 hrnku.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jééé, to jste neměla vyhazovat, těsto je moc řídké, ale o tom tenhle chleba je. To, že je těsto řídké znamená, že je hydratované a budou v něm krásné díry. Chce to jen dobře podsypat a zapracovat dodatečně trochu mouky.

      Vymazat
  10. Kdybych chtěla upéct chléb z jiné mouky, postup zůstane stejný?
    Děkuji za odpovědˇa přeji mnoho dalších skvělých nápadů na recepty :)
    Eliška

    OdpovědětVymazat
  11. Chtěla bych péct z celozrnné mouky, děkuji za odpovědˇ, Eliška

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak to si myslím, že nehnětený nepůjde, na celozrnný doporučuji kvásek - zkuste kváskovou mapu, já si pěstuju svůj doma, tak kdybyste měla zájem, kousek vám ráda daruji. T.

      Vymazat
    2. Děkuji za odpověd, máte nějaké doporučení, kde bych mohla najít dobrý recept na celozrnný chléb s kváskem? Ve vaření jsem nováček. Kvásek zkusím sama vypěstovat, pokud by to nešlo, ráda využiju vaší nabídky. Moc děkuji za ochotu a čas strávený nad mými odpovědmi, Eliška

      Vymazat
  12. Zkoušela jsem z celouzrnno žitnou i pšeničnou a jde to, vždy je třeba dát polovinu mouky hladké. Dá se péci i v římském hrnci, to se pak hrnec vymaže máslem či sádlem, studený, do studeného se dá hotové těsto a dá se to do studené trouby, peče se cca 1/2 hod přiklopené a 1/2 hod odklopené asi tak na 200 stupňů ze spoda i shora. Výborný.

    OdpovědětVymazat
  13. a máte někdo návod, jak dostat tu mouku z utěrky aniž bych si zaneřádila pračku? :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. řeším stejný problém - zatím vede myšlenka nechat to na té utěrce uschnout, potom odloupnout a vyprat :)

      Vymazat
    2. dobrý večer, Terko - dnes jsem pekla poprvé, tak ještě nedokážu říct, jak bude chléb chutnat... na pohled vypadá dobře, voní dobře, tak doufám, že i dobrý bude :)

      navíc jsem dnes dělala hovězí Burgundu (trochu jsem smíchala Váš recept, recept od Julie Ch. a z jiného food-blogu) a výsledek není vůbec špatný :)

      jo, a Váš blog je super! :)

      Vymazat
    3. můžu se zeptat, zda už někdo tento problém vyřešil? :) já jsem nakonec utěrky musela vyhodit, protože to nešlo ani vyprat....děkuju, Vendul

      Vymazat
    4. Já jsem utěrku hned po použití namočila ve dřezu do horké vody, po chvíli vymáchala a bylo to pryč :)

      Vymazat
  14. ja si koupil na druhe kynuti osatku, vysypavam kukurickou bezlepkovou moukou (nelepi se testo k osatce) a krome jednoduchosti vyklopeni do nadoby ziska pecen i charakteristicke prouzky od osatky.

    hodne uspechu!

    OdpovědětVymazat
  15. Dobrý den, peču tenhle chléb běžně z chlebové mouky pšeničné a žitné (poměr 2 : 1), případně i celozrnné - nahradím jí část pšeničné, někdy přidávám polévkovou lžíci rozpuštěného vlahého sádla a vše naprosto bez problémů. Chléb je skvělý, když jsem ho upekla dceři na dovolenou do Chorvatska, nějaký dobrák jí ho ukradl i s utěrkou :-) . Takže tak.

    OdpovědětVymazat