Mám ve svém životě určité fáze a v každé fázi mám své oblíbené jídlo, které potom dělám dokola tak dlouho, až se ho skoro přejím. Asi před půl rokem, když jsme se vrátili z cesty okolo Thajska, jsem například doma dělala pořád Pad Thai (pustilo mě to až po několika měsících). Pro zájemce se recept na Pad Thai nalézá tady http://www.foodlover.cz/2012/08/lekce-thajske-kuchyne-pad-thai.html
V současné době mám pro změnu období pšeničných tortillových placek, takže pro velkou spotřebu jsem si začala vyrábět své vlastní.
Příprava těsta a vyválení placek vám zabere sice trochu času a síly, ale můžete si být jisti, že výsledkem bude vaše úplně vlastní pšeničná placka, za směšný zlomek ceny polotovaru a navíc budete naprosto přesně vědět, co si do ní dáte. Žádné záhadné složení, prostě jen mouka, voda a plátek másla.
Ingredience cca. na 6 ks:
Půl hrnku vlažné vody
Špetka soli
50 g másla
1. Studené máslo si nastrouháme na hrubším struhadle, přidáme k mouce a soli, zpracujeme v drobenku a postupně přiléváme vodu, možná nebude třeba všechna. Postupně vše dobře zpracováváme v tužší a hladké těsto, trvá to poměrně dlouho.
2. Těsto si rozdělíme na 6 kousků, vytvarujeme v kuličky, které by měly mít velikost cca. meruněk. Na lehce pomoučněném vále z jednotlivých kousků vyvalujeme co nejtenčí placky, chce to docela sílu. Já osobně nejsem schopná udělat pravidelné kolo, pokud jste "pintlich" a chcete mít placky hezky kulaté, použijte na vykrojení třeba pokličku, mě ale nějaká ta nesouměrnost nedrásá :)
3. Tortillu pečte v suché velmi rozpálené pánvi 10 vteřin z každé strany, než naskáčou drobné puchýřky. Obecně raději pečte opravdu velmi krátkou dobu, aby se nestalo, že placka po vystydnutí ztvrdne a nebude se dát zabalit.
4. Hotovou placku zabalte do utěrky a zatižte talířem, než dopečete ostatní kusy. Každou hotovou placku pod utěrku přidejte, aby se tortilly zapařily a byly hezky měkké. Tortilly hned snězte, měly by teoreticky vydržet asi 2 dny, ale nejlepší jsou ještě teplé a hlavně čerstvé.
Náplň je na vás, já mám nejradši kuřecí maso, zakysanou smetanu, salátové listy, rajče, papriku, ... Skvělý je taky listový špenát a čedar.
možná ne tak úhledné, ale určitě lepší, domácí a s láskou dělané :)
OdpovědětVymazatTaky to tak vidím :)
OdpovědětVymazatChutne,chutné:)Určite by som si dala.
OdpovědětVymazatvypadají úžasně, díky za recept, vyzkouším ;)
OdpovědětVymazatDneska jsme si je udělali, už nikdy nechci ty z obchodu! :)
OdpovědětVymazatDneska jsem je dělali, jsou výborné! :)
OdpovědětVymazatzatím jednoznačně nejlepší, co jsem kdy zkoušela :) ...děkuji ...zařazeno do jídelníčku :)
OdpovědětVymazatPerfektní, že vám chutnají, mám radost :)
OdpovědětVymazatkolik je vlastne hrnek? :)
OdpovědětVymazatPodle mě klasický hrnek je 250 ml.
OdpovědětVymazatPřesně to, co jsem hledala. Díky moc ;)
OdpovědětVymazatTento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatJéé,tak tohle musím zkusit, já dělám z tortil "jednohubky" a ty zmizí vždycky jako první.
OdpovědětVymazatSkvělé. Moc hezky napsané a hlavně velmi dobré. Lepší tortilu jsem jestě nejedla :)
OdpovědětVymazat