V poslední době jsem si moc oblíbila pořad Ultimate Cookery Course, kde Gordon Ramsay v jednotlivých dílech vysvětluje základy vaření a představuje úplně jednoduché, ale skvělé recepty. Recept na pizzu připravovanou v pánvi se mi moc hodil, zvlášť, když teď mám nový GreenPan. Jak říká Gordon, recept si snadno adaptujete a můžete si těsto poklást vším, co máte rádi. Výhodou předpečení těsta v pánvi je, že pizza je potom krásně křupavá a těsto zůstane tenké. Ostatně, zkuste to sami!
Na 1 pizzu:
7 g čerstvého droždí
2 lžíce olivového oleje
50 ml teplé vody
špetka soli
3 lžíce rajčatové passaty
100 g mozzarelly
čerstvý rozmarýn
na pokladení můžete použít čerstvou rukolu
1. Připravíme si těsto - v míse smícháme hladkou mouku, olivový olej a sůl. V mističce odměříme 50 ml vlažné vody, prsty do ní rozdrobíme droždí a lžičkou dobře rozmícháme. Do mouky přidáme směs vody a droždí. Nejprve vše zpracujeme vařečkou, potom těsto vyklopíme na pomoučněnou plochu a těsto hněteme ručně, dokud není úplně hladké (cca. 10 minut) nebo dokud nám nedojde síla v pažích. Těsto vrátíme zpátky do mísy, přikryjeme potravinou fólií a necháme ho na teplém místě kynout, než zdvojnásobí svůj objem. Délka kynutí záleží na teplotě, v pokojové teplotě bude kynout asi hodinu.
2. Když je těsto dobře nakynuté, prsty ho stlačíme, aby z něj vyšel vzduch. Troubu předehřejeme na 230°C. Na pomoučněné ploše těsto prsty vytvarujeme do kruhu stejného průměru jako je pánev. Pánev pokapeme olivovým olejem, necháme rozpálit. Do rozpálené pánve přemístíme těsto na pizzu, počkáme, než se na těstě udělají bublinky. V té chvíli těsto potřeme rajčatovou passatou. Můžeme použít passatu obyčejnou, já si ráda passatu ještě dochutím solí, čerstvým pepřem, trochou tymiánu, česnekem a trochou cukru. Mozzarellu natrháme prsty na kousky, poklademe jí pizzu a těsto i s pánví přesuneme do vyhřáté trouby.
3. Pizzu pečeme přímo v pánvi na 230°C, dokud není po okrajích hezky hnědá a mozzarella získá světle hnědou barvu. Pizzu vyndáme z trouby, posypeme čerstvým rozmarýnem. Moc ráda ještě pizzu pokladu rukolou, tu samozřejmě můžete vynechat.
Pizza vypadá moc dobře. Moje pokusy o pizzu zatím nedopadly moc dobře. Většinou bylo těsto moc křupavé a málo nadýchané. Pizzu pečenou v pánvi jsem viděla i u Jamie Olivera :-)
OdpovědětVymazatKdy jste solila? U pizzy je důležité solit až na konci. Sůl zabíjí droždí...
VymazatTaky si zrovna ujíždím na Gordonově kurzu vaření :-) Ačkoli netuším, jestli bych šla zrovna do pizzy na pánvi. Jeden recept mám od ex (pizzař) a další od italské kamarádky. :-) Oba jsou výborné, takže se ráda držím klasiky... :-)
OdpovědětVymazatTaky jsem to viděla u Jamie Olivera. Dělal jí v těch třicetiminutovkách a už tenkrát mi to přišlo jako super nápad.
OdpovědětVymazatTo je super nápad :)
VymazatTak to určitě vyzkouším, děkuji za inspiraci.
OdpovědětVymazatZní to opravdu zajímavě... Jen mám trochu strach dát pánev do trouby. Musí na to být nějaká speciální?
OdpovědětVymazatJen si ověřte, zda pánev, kterou máte, je vhodná na pečení při vysokýchs tupních v troubě. Samozřejmostí je, že nesmí mít žádné plasty (třeba rukojeť) a chce to také nějakou kvalitnější, aby při vysokých teplotách neuvolňovala nějaké škodlivé látky.
VymazatVypada to uzasne! Muzete mi, prosim, nekdo poradit jaky postupovat u testa se susenym drozdim? Jestli to teda vubec jde nahradit. Tady v Nizozemi jsem na cerstve drozdi jeste nenarazila :(
OdpovědětVymazatVerčo, se sušeným je to úplně jednoduché. Přečtete si na obalu, na kolik mouky je pytlíček sušeného, většinou to bývá na 500 g, tudíž byste dala 1/5 balíčku. Jinak postupujete stejně, rozmícháte ve vlažné vodě a vše dál děláte podle receptu. :)
VymazatDobrý večer, šla by pizza udělat jen tak, na roštu nebo plechu bez pánve? žádnou takovou kvalitní nemám...
OdpovědětVymazat