Další Vánoce jsou za mnou, loni jsem ležela doma v 40stupňové horečce, letos se mi nemoc vyhnula, za to mnoho členů naší domácnosti skolila chřipka. Když cítím, že na mě leze takové to počáteční nachlazení, začínám smrkat a není mi dobře, sahám po zázvoru. V zimě si ho připravuji v podobě čaje, v létě je skvělá zázvorová limonáda. Recept na limonádu se podle mě moc hodí ale i teď v zimních měsících, ráda ji připravuji, když vařím nějakou větší večeři a je potřeba i nealkoholické pití pro víc lidí. Myslím, že ji udělám i teď na Silvestra, když limonádu doliji perlivou minerálkou, je to moc příjemný nealkoholický drink, který je zároveň nabitý látkami, které jsou účinné proti chřipce a nachlazení.
Na výluh:
400 ml vody
2,5 lžíce medu
60 g zázvoru
šťáva z 1 citronu
Na dolití:
kvalitní minerální nebo pramenitá voda s bublinkami (množství podle potřeby a chuti)
Hned na začátek je třeba podotknout, že uvedená množství v receptu jsou víceméně orientační, vyhovují mě, ale nemusí vyhovovat Vám. Zázvor je hodně aromatická až štiplavá ingredience a ne každému sedne. Limonáda trošku pálí, použité množství zázvoru tedy záleží v zásadě na Vaší chuti. Některé recepty počítají až s 200 g zázvoru na 200 ml vody, což je pro mě opravdu "smrťácké" množství a bohatě si vystačím s uvedenými 60 g téměř na litr tekutiny. Taktéž si můžete přizpůsobit dobu výluhu a množství citronové šťávy. Množství medu (či jiného sladidla) berte také s rezervou a upravte si ho případně podle Vašich návyků a chuti.
Postup:
1. Zázvor oloupeme pomocí obyčejné čajové lžičky. Část závoru nastrouháme na hrubším struhadle (díky vláskům to nejde nejlépe) a další část nakrájíme na tenké plátky. Všechen zázvor dáme do kastrůlku (včetně vlásků, které nejdou nastrouhat) a zalijeme 400 ml vroucí vody, necháme louhovat asi 10 minut. Tekutinu slijeme přes sítko, zázvor vyhodíme, výluh okyselíme citrónovu šťávou a dostatečně osladíme - já sladím domácím medem (kdo nemá rád med, může použít třtinový cukr, případně i bílý cukr a nebo jiné náhražky - snad by šla použít i stévie). Teď jsme získali velmi aromatický a výrazný koncentrát, který necháme vychladnout a potom ho budeme skladovat v lednici (lze i několik dní).
2. Až budeme chtít limonádu podávat, jednoduše koncentrovaný výluh podle chuti dolijeme studenou minerální nebo pramenitou vodou s bublinkami. Bublinky limonádě dodají příjemný říz a chuť, minerály rozpuštěné ve vodě zase doplní důležité prvky, které Vaše tělo potřebuje. Já obvykle míchám koncentrát s minerálkou 1:1, tedy 400 ml zázvorového výluhu a 400 - 500 ml minerálky. Limonádu ještě doplníme ledem a plátky citrusů (citron, limetka, pomeranč, ...).
Taky zázvor miluju, ale nesmí být až příliš koncentrovaný... někde jsem četla, že ve velkém množství je dokonce toxický. 200g na 200 ml je opravdu smrťácké :-))
OdpovědětVymazatTa je jednou z mích nejoblíbenějších :)
OdpovědětVymazatLimonádu jsem vyzkoušela a přinesla ji na silvestrovský večírek, abychom měli i něco nealko. Limonáda všem zúčasněným moc chutnala, jen jsem do receptu přidala více zázvoru. Takže zařazuji mezi oblíbené :-)
OdpovědětVymazatElizabeth: Toxický určitě není, ale je to stejné jako se všemi přírodními látkami sloužícími jako léčivo nebo k podobným účelům. Každý jich snese jiné množství a každý si musí odzkoušet sám, jak vysoká dávka u něj přemění pozitivní účinek v negativní (zvýšení krevního tlaku, ovlivnění srdeční činnosti atd.). Prostě všeho s rozumem i mírou a hlavně ohledem na vlastní organismus :-) Nakonec, úspěšně zabít se lze obyčejnou vodou nebo kuchyňskou solí ;-)
OdpovědětVymazatzítra vyzkouším, jde na mě nějaká choroba, tak snad pomůže, a když nic určitě si aspoň pochutnám :-)
OdpovědětVymazatOpravdu další super recept! Nečekala jsem, že to bude taková mňamka co chutná jako ginger co si přítel vždycky dává jako nealpo po hospodách a tohle je doost zdravější varianta jak kupovaná limča... bez konzervantů, barviv a ještě oslazeno namísto cukru medem.....SUPER!!!
OdpovědětVymazatLimonáda je super!! Díky za recept! Maya
OdpovědětVymazat