Roastbeef je jedno z mých nejoblíbenějších jídel vůbec. Mám ho ráda s pečenými bramborami a s porcí poctivé tatarky. Proto jsem ho vybrala i jako jedno z jídel pro setkání s foodloverem. Můj první pokus nestál za moc, postupem času jsem to ale vychytala a dnes můžu říct, že je to jídlo skoro bez práce. Třeba se pár tipů na jeho přípravu bude hodit i vám.
1. Dobré maso
To je opravdu pravidlo číslo jedna! Z nekvalitního masa prostě dobrý roast beef nikdy neuděláte. Chce to dobré vyzrálé hovězí. Já nejsem přes maso nějaký velký odborník, ale vždycky když potřebuju poradit, zajdu do Naše Maso nebo třeba k Sváčkovi. Kam chodíte pro dobré maso vy? Máte nějaký tipy na dobrá řeznictví?
Další otázka je, jaký kus masa zvolit. My jsme třeba tenhle rok dělali roast beef na setkání s foodloverem. Měli jsme na zkoušku nízký roštěnec a květovou špičku. A jednoznačně vyhrála špička, i když byla vlastně levnější a úplně tradičně a nejvíc se roast beef dělá z roštěnce. Celkově byla ještě šťavnatější než roštěnec.
2. Svažte ho!
Budete potřebovat kuchyňský provázek. Potom už je to na vás, prostě jde o to, aby maso bylo souměrně svázané, drželo tvar a uvnitř se držela i šťáva.
3. Marinujte v lednici
Svázané maso opepříme, naolejujeme a zakápneme trochou worcestrové omáčky. A takhle ho v lednici můžete nechat marinovat i pár dní. Osolit až těsně před pečením. Na to jsou dva názory - zda sůl z masa vytahuje vodu nebo ne. Někde jsem četla, že to vlastně není tak důležité, ale mně osobně to docela osvědčilo, tak solím až těsně před pečením.
4. Správné propečení
A poslední a skoro nejdůležitější bod. Roast beef má být uprostřed krásně růžový a o to tady jde! Na co vám bude skvělý kus masa, když ho upečete úplně domrtva nebo naopak bude uvnitř úplně syrový. A tak se neobejdete bez zjišťování teploty uvnitř masa. Držte se okolo 60 ℃, resp. maso vyndejte dřív - mezi 55 - 57 ℃, protože ještě o pár stupínků dojde mimo troubu. Potom ho zabalte do alobalu. Já mám od letoška novou parní troubu od Electroluxu se zabudovanou teplotní sondou. Prostě jí jen píchnu do masa a připojím k troubě a víc už si jí nemusím všímat, trouba se vypne, když je uvnitř teplota, kterou jsem nastavila. A je to opravdu jedna z funkcí, kterou využívám hodně často. Pokud sondu nemáte, investujte do teploměru do masa.
Pokud roast beef budete chtít dovézt k dokonalosti, můžete ještě přidat k pečení páru. To je další vychytávka tohoto roku, kterou jsem si zamilovala. Prostě ke klasickému pečení přidám páru a mám jistotu, že maso zůstane krásně šťavnaté. Tímhle způsobem jsem se naučila připravovat třeba hlavně ryby. Nejdřív vše opeču do zlatova na pánvi a v troubě s párou už jen doladím stupeň propečení.
Ingredience na 4 porce:
1 kg květové špičky
800 g brambor
200 g mrkve
rozmarýn
2 lžičky dijonské horčice
2 lžíce olivového oleje
pár kapek worcestrové omáčky
100 g majonézy
1 najemno nasekaná šalotka
najemno nasekaná pažitka
šťáva z půlky citronu
2 najemno nasekané kyselé okurky
1 lžíce láku z okurek
petrželka na posypání
Postup:
1. Maso osušíme, svážeme provázkem, osolíme, opepříme, opečeme ho na pánvi ze všech stran, přendáme do pekáčku a pozvolna pečeme na 140°C, až teplota v mase dosáhne 60°C, resp. asi o tři až pět stupně méně, protože maso ještě mimo troubu dojde.
2. Brambory omyjeme, nakrájíme na osminky. Mrkev oloupeme a nakrájíme na kolečka. Přendáme na plech, zalijeme olivovým olejem, osolíme, opepříme a přidáme najemno nasekaný rozmarýn. Pečeme v troubě předehřáte na 220°C asi 20 minut.
3. Mezitím si připravíme tatarskou omáčku. Majonézu smícháme s okurkami, šalotkou a najemno nasekanou pažitkou, dobře osolíme, opepříme, zakápneme citronovou šťávou.
4. Maso nakrájíme na tenké plátky (ideálně po úplném vychladnutí), podáváme s pečenými brambory a tatarskou omáčkou. Nakonec posypeme petrželkou.
Recept i fotky jsem připravila do kuchařky pro parní trouby Electrolux, protože mám chuť zažít víc.
Žádné komentáře:
Okomentovat